خوش آمدید به cgalley.com

مرجع تخصصی آموزش از مبتدی تا ورود به بازار داخل و خارج

پشتیبانــــی قوی افراد در گروه وی آی پی

09197686470

ساخت متریال کریستال با قابلیت تجزیه منشوری نور

شاید برایتان سوال باشد چگونه متریالی در تری دی مکس و وی ری بسازید که همانند منشور، کریستال و الماس نور با گذر از آن دچار تجزیه به هفت رنگ اصلی خود شود . در این آموزش قدم به قدم ساخت یک متریال رئال با قابلیت تجزیه نور در تری دی مکس و وی ری را خواهم آموخت .


در بسیاری جاها از جمله لوسترهای کریستالی، منشور، الماس و ... دیده اید که نور با گذر از متریال شیشه ای دچار تجزیه به هفت رنگ اصلی خود میشود و لذا شما رنگ های تجزیه شده نور را در داخل متریال شیشه ای آن کریستال میبینید . در این توتریال به شما خواهم آموخت که چگونه در تری دی مکس و با استفاده از وی ری یک متریال کریستال با قابلیت تجزیه منشوری نور را بسازید . برای این کار از لینک زیر فایل تری دی مکس تمرین را که شامل یک صحنه ساده با دو عدد hedra، یک وی ری لایت و یک وی ری پلین و یک دوربین فیزیکال تری دی مکس است را دانلود بفرمایید .

 

دانلود فایل تری دی مکس

شیوه ساخت :

 

پس از دانلود فایل را با تری دی مکس 2018 یا بالاتر باز کنید. به دو عدد اشیای درون صحنه اولین گوی متریال به نام crystal اعمال شده است . در پنجره دوربین روی رندر کلیک کنید باید نتیجه ای مشابه عکس شماره 1 از تصویر زیر را داشته باشید . همه اشیا صلب با سایه های سخت است و وقت آن رسیده که یک متریال شیشه ای در تری دی مکس برای آن بسازید . روی گوی متریال Crystal کلیک کنید و آن را مطابق زیر تنظیم کنید :

 

Diffuse : 0,0,0    reflect color : 125,125,125

Refract color : 255, 255 ,255    Refract IOR = 2

 

با انجام اینکار ما یک متریال شیشه ای با ضریب شکست 2 که معادل ضریب شکست کریستال در دنیای واقعی است در تری دی مکس ساختیم . حال روی رندر کلیک کنید باید نتیجه ای مثل تصویر شماره 2 از عکس زیر را داشته باشید یعنی جسم های شفافی که هیچ تاثیر سایه ناشی از نور تابیده شده به خود را ندارند .

برای اصلاح این ایراد عدم نمایش سایه شفاف از آنجایی که در این فایل تیک caustics فعال میباشد لذا از بخش متریال کریستال تیک affect shadow را بردارید و مجدد رندر کنید تا چیزی مشابه تصویر 3 از عکس زیر را داشته باشید . حال ما تاثیز سایه های شفاف و نقاط روشن را داریم ولی این تاثیر بصورت نقطه نقطه و لکه ای است و کیفیت مناسب را ندارد .

برای دریافت نسخه با کیفیت تصویر روی اینجا کلیک کنید

برای افزایش کیفیت سایه شفاف و به عبارتی caustics به تنظیمات رندر و تب GI بروید و رول آوت caustics را پیدا کنید و از تنظیماتش مقدار max photons را افزایش و روی عددی مثل 2048 تنظیم کنید تا فوتون های کافی برای شبیه سازی یک سایه نوری مناسب را داشته باشد و مجدد روی رندر کلیک کنید تا نتیجه را که باید شبیه تصویر 4 باشد داشته باشید .

اکنون ما متریال شیشه ای با عملکرد مناسب را داریم و نوبت شبیه سازی جلوه منشوری آن در محیط تری دی مکس و وی ری رسیده . برای این منظور وی ری متریال کریستال را انتخاب و تیک Abbe number را از بخش refract فعال کنید . حال مطابق تصویر 5 شما جلوه تجزیه نور را به متریالتون اضافه کردید ولی شدت ان کم است و برای افزایش این اثر کافیست تا مقدار Abbe number را کاهش دهید و مثلا بر روی 2 تنظیم کنید تا به نتیجه نهایی این آموزش برسید .

اکنون شما یک متریال کریستالی مناسب با عملکرد مناسب در تری دی مکس دارید .

 

نویسنده : علیرضا دواری

مرجع : https://cgalley.com

استفاده از این مقاله آموزشی به شرط ذکر اسم نویسنده ( علیرضا دواری ) و مرجع آن ( cgalley.com ) بلامانع است

کلمات کلیدی


متریال متریال دهی ساخت متریال آموزش ساخت متریال آموزش تری دی مکس آموزش وی ری آموزش ساخت متریال رئال آموزش ساخت متریال در تری دی مکس آموزش ساخت متریال در وی ری ساخت متریال شیشه ساخت متریال منشور